Відбулося обговорення на тему: “Смарт Спеціалізація в Україні: пів року після прийнятих обласних стратегій розвитку”

50165160403_1aec52daaa_c 50165687896_b40ee44bea_c 50165692561_2c542729a7_c 50165951572_2960384817_c 50165954497_68d4f3dbf5_c

29 липня об 11:00 в Українському кризовому медіа центрі відбулося обговорення на тему: «Смарт Спеціалізація в Україні: пів року після прийнятих обласних стратегій розвитку», організоване Українським інститутом міжнародної політики в рамках проекту з німецьким інститутом міжнародних відносин (IFA) за участі Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України та Міністерства освіти і науки України.

Метою заходу було проаналізувати стан впровадження Смарт Спеціалізації в Україні та скоординувати наступні кроки для подальшої розробки пріоритетів С3.

Спікерами на заході виступили Голова Правління Українського інституту міжнародної політики Ростислав Томенчук, старший експерт зі Смарт Спеціалізації та розвитку промисловості Команди підтримки реформ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ніно Даменія та Генеральний директор Директорату науки та інновацій Міністерства освіти та науки України Юлія Безвершенко.

У своєму виступі Ростислав Томенчук зазначив, що в стратегіях розвитку областей на 2021-2027 роки було вперше визначено конкретні галузі економічної діяльності, які в більшості випадків співпадають з аналізом даних експертів ЄС з С3. Він також  звернув увагу на те, що у 2016 р. було лише 3 пілотні області (Запорізька, Харківська, Одеська) з розробки Смарт спеціалізації, а в 2019 р. їхня кількість зросла до 12. Однак наразі жодна область не має розроблених пріоритетів С3. Ростислав Томенчук також повідомив, що Інститут розробив методику щодо впровадження Процесу підприємницького відкриття, яка базується на кращих практиках і рекомендаціях експертів ЄС і наразі важливо її погодити на національному рівні.

Ніно Даменія зазначила про унікальність ситуації в Україні. Міністерству вдалося вибудувати ефективний діалог з Єврокомісією щодо потенціалу С3 в Україні, в результаті чого ЄС пішов назустріч Україні та крім 3 пілотних областей надав підтримку для можливості розробки С3 в усіх регіонах. За її словами, важливо залучати сильних активних науковців і бізнес, які здатні стратегічно формувати порядок денний розвитку в конкретних галузях економіки. Ніно Даменія також повідомила про ініціативу Міністерства, починаючи з 2021 р. розробити національну програму співфінансування проектів Смарт Спеціалізації.

Юлія Безвершенко у своєму виступі звернула увагу на важливість вчасного інформування про новітні можливості та інструменти ЄС, до яких може долучитися Україна, а також заявила про готовність Міністерства активно включитися до активізації науковців щодо процесу розробки Смарт Спеціалізації. Вона звернула увагу на слабку комунікацію між бізнесом і наукою, однак попри це С3 може бути тим майданчиком, де в процесі розробки можуть бути вирішені багато питань української науки.

На завершення заходу Ростислав Томенчук звернув увагу на важливість у майбутньому:

– завершити формування національної команди з С3 на рівні Міністерств для кращої координації;

– затвердити методичні рекомендації для розробки С3;

– передбачити онлайн консультації за участі експертів ЄС;

– передбачити ресурси для підтримки пріоритетів С3 як на національному рівні, так і в співпраці з ЄС.

Як відомо, Український інститут міжнародної політики протягом останніх 4 років надає підтримку областям у впровадженні Смарт Спеціалізації.

За ходом дискусії можна ознайомитися за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=rpm8ANL6b5o