Досвід Юрія Бови, мера Тростянця в розвитку міста в рамках проекту “Запуск регіонів: Донбас”

Тростянець, запуск регіонів, Бова16.03 та 22.03 учасники другого етапу семінару проекту “Запуск регоінів: Донбас” відвідали з ознайомчим візитом місто Тростянець (Сумська область). Уже 13 років міський голова тут — Юрій Бова, який встигає окрім розвитку міста займатися ще й розбудовою партії (являється Головою політради) Сила Людей. Він виділив 2 дні аби вживу пояснити всю суть змін, котрі відбуваются в нього в місті та надати вичерпні відповіді на численні питання учасників семінарів #ЗапускРегіонівДонбас.

 тростянець, міськрада, запуск регіонів, Бова“Якщо ви хочете, аби ваше місто розвивалося, ви мусите працювати так, аби люди могли відповісти на 3 питання: де я працюю? де я живу? де я відпочиваю? – якщо всі 3 аспекти збалансовані, людям комфортно проживати у місті”, – Юрій Бова, Тростянецький міський голова. У 2005 році 70% тростянчан хотіли покинути місто, у 2015 – 78% мешканців хочуть проживати у Тростянці.

Юрій Бова, міський голова ТростянецьТростянець почав свій шлях змін, коли вибрав міським головою Юрія Бову. Дійсно, першопочатковим етапом розвитку місту став його глибинний аналіз потенціалу до розвитку та стратегічне планування. Для цього були залучені 3 експерти, з якими має честь співпрацювати і Український інститут міжнародної політики — Ігор Парасюк, Галина Васильченко та Ірина Ковра.

Юрій Бова прийняв місто у 2005 році із бюджетом 5 млн грн. Початок своєї роботи він почав із залучення експертів по розробці стратегії міста. «Робота без стратегії – це затикання дірочок». Трьома основними пріоритетами для міста стали: розвиток МСП, розвиток комунальної інфраструктури міста а та залучення інвестицій в бюджет міста. Дійсно, бо зараз бюджет міста складає 30 млн. грн., щороку міська рада намагається збільшувати бюджет, одразу закладаючи майже недосяжну планку.

Тростянець, Бова, запуск РегіонівДля розуміння ситуації і стартових умов варто розповісти про Тростянець. Це невелике, 21,5 тис населення містечко в Сумській області, за 30 км від Росії і ще 2 роки тому були в повній готовності в разі нападу так само оборонятися. В місті великі перепади висот 64 м – це важка праця по очистці від снігу, серйозне навантаження на очисні споруди міста і т.д. В місті є залізничний вузол – Смородине. Так історично склалися, що пункт залізничної станції Тростянець  є в інших областях, наприклад, в Тернопільській області. Саме тому вирішили, що залізнична станція буде називатися Смородине. Також в Тростянці було створено найперше громадське телебачення, яке отримало в 2007 році кабельне віщення на 3 години та отимали ліцензію на власні програми.

Тростянець, Бова, Запуск РегіонівОтож, для поповнення міського бюджету став контроль акзицного збору з продажу тютюнових та алкогольних виробів. Ситуація у місті виглядала так, що магазини, які купували ліцензію на реалізацію тютюнових виробів, згідно документації продавали 1 упаковку сигарет/день. При такому обсязі реалізації сигарет, придбана ліцензія, мала би окуповуватися за 10 років, тоді як магазини щороку поновлювали ліцензію на продаж тютюнових виробів (що при фактичній реалізації 1 упавки/день мало би бути збитковим). Тростянець, Бова, запуск Регіонів
Було проведено інформаційну кампанію, що роз’яснювала, що 5% від кожної придбаної упаковики сигарет/ одиниці алкоголю підприємець повинен передавати до міського бюджету, й що ці кошти є коштами громадян, саме тому потрібно вимагати чек за придбання тютюнових/алкголольних виробів. Саме так вдалося привчити жителів міста чекати, поки продоавець пробивав чек після реалізації цигарок чи алкоголю. Після перевірок, коли поруч продавця в крамниці сидів “акцизний інспектор”, акзизний дохід із продажу сигарет та алкоглю зростав в 3-4 рази за день. На кошти, що Тростянецька Міська Рада вдалося залучити до міського бюджету, було побудовано 17 дитячих майданчиків.  Якщо організувати так кожну громаду – можна навчитися збирати податки. Ми провели спілкування та розяснення і для підприємців, що таким чино ми не хочемо вас наказати, це ми робимо на краще для розвитку ваших же бізнесів, розвиваючи інфраструктуру, аби у підприємців було більше клієнтів.

Запуск Регіонів: Донбас, Тростянець, Бова По комунальних підприємствах: ні одного комунального підприємства ми не приватизовували, окрім як у  2016 року на міський баланс було передано в жахливому стані комунальне підприємство “Тростянецький ринок”, що 15 років перебувало у власності району. На момент прийняття Тростянецька Міська Рада об’єкту на баланс, покрівля м’ясних та молочних павільйонів ринку протікала, а санітарні умови були незадовільними. Запуск Регіонів: Донбас, Тростянець, Бова У лютому 2016 року із міського бюджету підприємству надано фінансову підтримку в розмірі майже 1млн 175 тис. грн., а також звільнено від сплати земельного податку (річна пільга склала ~ 392 тис. грн.) Міська влада розробила схему розміщення торгівельних павільйонів на денному ринку, у результаті чого 46 підприємців змогли відкрито через ЦНАП погодити встановлення сучасних торгівельних павільйонів. Запуск Регіонів: Донбас, Тростянець, Бова Реалізація проекту не лише покращила умови обслуговування споживачів ринку, але й дала 126 нових робочих місць (70 – на центральному, 56 – на денному ринках); окрім того міський бюджет щомісячно поповнюєтеся на 34,1 тис. грн. у результаті сплати податків підприємцями, а підприємство стало прибутковим – за 9 місяців 2016 року його доходи склали 545,3 тис. грн. У 2016 році Тростянець запровадив ще одне торгівельно-просторове рішення. У процесі створення стратегії було виявлено, що підприємці Тростянця бажають розвивати торгівлю в малих архітектурних формах. Міська влада порадилася з ними, де вони бачать доцільним встановити МАФи, узгодила їх розташування із архітектором міста, та створила комплексну схему розміщення 65 тимчасових споруд у Тростянці, що створрює 135 робочих місць у місті. Отримати дозвіл на торгівлю у обраному на схемі конкретному мафі можна, подавши заяву в міському ЦНАПі. Заяви задовільняються у порядку черги (першості подання). Станом на 1 січня 2017 року 15 тимчасових споруд уже функціонують.

Запуск Регіонів: Донбас, Тростянець, Бова Значну економію вдалося організувати за рахунок якісних змін в сфері ЖКГ. Упродовж 2005-2008 років житловий фонд Тростянця було переведено на індивідуальне опалення. Першим кроком було здійснення гідравлічного розрахунку: визначення, де необхідна газова установка, де труба, а де замінити стояк, бо його потужності буде недостатньо. Наступним кроком були збори будинків й погодження з ними переведення на індивідуальне опалення. Для квартир, які не могли фінансово осилити встановлення котла, та тим самим створювали перепону для переходу усього будинку, Тростянецька Міська Рада ухвалила програму підтримки малозабезпечених, у результаті якої 700 тис грн було виділено для тих, хто був проти, або не міг дозволити собі перехід на індивідуальне опалення. За цінами 2007 року, коли можна було заміряти перші результати, економія складала: із 600 грн оплати опалення, що постачалося через ТЕЦ, сума скоротилася до 200-250 грн, використовуючи котел; у людей постійно є гаряча вода та можливість регулюватипотужність теплопостачання. Частину котелень, що звільнилися – закрито, частина – опалює дитячі садки, школи, та центральну частину міста й переведена у більш економний режим. Також перед передачею будинків на баланс ОСББ, міський голова Тростянця Юрій Бова ініціював капітальний ремонт будинків. До зміни курсу міська влада виділяла півмільйона, а після – 1 мільйон грн. На капітальний ремонт житлового фонду. Станом на сьогодні у місті відремонтовані усі дахи, вікна замінені на пластикові, каналізація відремонтована на 75-80%, уже розпочала та впроваджуватиметься упродовж наступних 4 років програма “Комфортний двір”. У проведенні усіх ремонтних робіт бере участь ЖКГ. Крім того, міській раді вдалося реалізувати проект за фінансової підтримки OSCE Project Co-ordinator in Ukraine та USAID Ukraine – USAID Україна. У його рамках встановлено 661 датчиків руху (біля кожного майданчику та в кожному під’їзді), 102 фотореле, 12 лічильників електроенергії та переобладнано квартири у 85 багатоквартирних будинках (а це 78% усього комунального житлового фонду). Лампи ліхтарів було замінено на натрієві батареї. Результати реалізації проекту дали 80% економії електроенергії = економії 645 604 грн тростянчан (які могли б бути сплачені за спожиту електроенергію, якби проект не було реалізовано), а сам проект окупився за 1 рік.

Запуск Регіонів: Донбас, Тростянець, Бова Для вирішення нагальних проблем міста, Тростянецька Міська Рада використовує платформу «Відкрите місто». З її допомогою кожен мешканець може повідомити про якусь несправність: сповіщення про неї одразу ж отримує профільна комунальна служба, та паралельно – мер міста. На вирішення проблеми відводиться 3 дні. Перевага системи у тому, що вона залучає громадян до вирішення проблем, а також забезпечує контроль виконання в максимально швидкі терміни через одночасне сповіщення комунальників та міського голови, тому якщо якась із проблем, про яку було засвідчено, не була вирішена, це питання підіймається на найближчій сесії.

Крім того, Юрію Бові вдалося впровадити достатньо унікальну практику — залучити ОСН до управління містом. Це в рази спрощує комунікаію та вибудовує більш дружні та довірливі стосунки між жителями міста. Керівництво ОСН мають посвідчення представників міської ради,  введена практика громадського моніторингу якості виконання робіт. Тобто перевірка будь-якої роботи починається з етапу тендеру і закінчується лише після гарнантійног терміну, який надає підрядник, котрий надав найцікавшу пропозицію. Крім того, впроваджена практика обговорення людських проектів і домовленостей між самими жителями міста — скільки коштів, на який проект і головне — де цього року інвестувати із бюджету міста. Ця практика теж дуже дисциплінує жителів міста та формує емпатичне порозуміння.

Запуск Регіонів: Донбас, Тростянець, Бова Згідно стратегії Тростянця, місто позиціонує себе не лише як Шоколадна столиця України, а й бачить себе культурною столицею Сумщини. Цей четвертий блок не виділяється в офіційній стартегії міста, але набирає все більше і більше ваги. Саме у Тростянці народився Микола Хвильойвий, саме у Тростянці Петро Чайковський пише свій перший симфонічний твір, увертюру «Гроза», через яку згодом у ньому розгледять талант. Запуск Регіонів: Донбас, Тростянець, Бова У 2007 відбувається передача палацу Галіцина із районного на міський баланс та початок реставраційних робіт (фото тину – залишене у стані, в якому було прийнято увесь будинок / фото палацу Голіцина у відновленому силами Тростянецька Міська Рада вигляді). Після відновлення будівлі у ній регулярно починають відбуватися вечори класичної музики, а Yuriy Bova вдало використовує імідж міста, де ЧайковсьЗапуск Регіонів: Донбас, Тростянець, Бова кий пише твір, що прославив його, аби запросити корейських, польських, німецьких та японських скрипалів, що навіть виконували твори на скрипці Страдіварі в приміщенні палацу Голіцина. Зараз будинок також функціонує як палац одружень, ландшафтно-парковий дизайн навколо нього обладнано таким чином, аби молодята мали можливість (а головне бажання) провести тут фотосесію. Поруч нього – музей шоколаду та краєзнавчий музей. Запуск Регіонів: Донбас, Тростянець, Бова Фестиваль історичної реконструкції, який на початку міська влада підтримувала власним фінансовим ресурсом, зараз є повністю самоокупним, приваблює туристів та було визнано найкращим в Україні у 2015/16 роках. До того ж, відбувається він у єдиній в Європі фортеці, збудованій у вигляді амфітеатру (де ремонт з відновлення експлуатаційного стану після передачі на баланс міста також відбувався силами громадськості та з ініціативи міської влади). Із 2013 року місто приймає молодіжний фестиваль Фестиваль СХІД-РОК й пишається тим, що фестиваль став майданчиком для здобуття популярності цьогорічного представника України на Євробаченні, гурту O.Torvald.

Запуск Регіонів: Донбас, Тростянець, Бова Із 2012 року Тростянць 5 років поспіль виграє, або отримує відзнаку в конкурсі Мінрегіон “Кращі практики місцевого самоврядування”. Так, у 2012 Тростянецька Міська Рада отримала цю відзнаку за створення сприятливих умов задля залучення інвестицій компанії Kraft Foods в розвиток шоколадної фабрики “Крафт Фудз Україна”. Процес перемовин зайняв рік, а розпочався на етапі, коли компанія Kraft уже розглядала 2 міста – в Польщі та Росії як потенційне місце будівництва шоколадної фабрики. Пропозиція Тростянця привернула увагу інвестора та стала конкурентною, оскільки місто змогло запропонувати: 40 га землі занепалий цукрового заводу; звільнити інвестора від тягаря соціальної інфраструктури (забрало з балансу фабрики гуртожиток, теплопостачання, та дитячий садок а баланс міста, заливши фабриці лише виробництво продукції); ввело представника фабрики до виконкому; виділити додаткову земельна ділянку площею 30 га; забезпечити якнайшвидше проведення всіх дозвільних процедур для початку будівництва (розгляд упродовж 5, а не 20 днів); та встановити пільги на орендну плату за землю на 3 роки (до введення в дію виробничих потужностей). Будівництво шоколадної фабрики забезпечило місту бездефіцитний бюджет, 1500 робочих місць, соціально відповідальне підприємство у місті, яке щороку споруджує по 2 дитячі майданчики у Тростянці (виділяючи щороку на ці потреби до півмільйона грн). Наразі Тростянець посідає перше в Україні місце за рівнем інвестицій на душу населення. Однак місто не припиняє роботу над залученням інвестора. Yuriy Bova ділиться задумкою створити кластер навколо бесквітної фабрики Kraft (що виготовляє бісквіти, печиво “Барні”, “Oreo” та інші). Економісти Тростянецька Міська Рада прорахували, що для виготовлення 50 тон продукції (які фабрика реаліовує наразі), їй необхідно 12 тис тон цукру (а це виробництво рівня заводу), 11 тис тон борошна,  1000 тон яєчної суспензії, та 12 тис тон молока. Наразі більшість сировини завозиться з-за кордону, оскільки процес виробництва наявної продукції в Сумській області не відповідає стандартам ISO. Наразі розпочато роботу над тим, аби всі суб’єкти виробництва знаходилися в Тростянці (або ж поблизу). Наразі вже знайдено інвестора та здійснено сертифікацію і майже 11 тис. тон борошна постачається від місцевого виробника, який також отримав замовлення закордон, та створив 50 робочих місць. Загалом же ситуація в Тростянці достатньо унікальна навіть для Європи, адже тут рівень безробіття лише 3%, при стандартному 7% в країнах ЄС.

Бова, Тростянець, Запуск РегіонівДля вирішення оперативних питань та проведення прозорих та чесних голосувань, у залі засідань Тростянецька Міська Рада діє система голосування “Голос”. На її закупівлю було витрачено 150 тис. грн. – це телевізор, 2 ноутбуки, 26 планшетів для кожного депутата, та сервер, крім того, було організоване індивідуальне допрацювання цієї програми саме під тростянецьку міскраду. Система “Голос” дає економію купи паперу, є можливість скасувати рішення система електроного голосування. Запуск Регіонів: Донбас, Тростянець, Бова Вона дисциплінує та значно оптимізує час засідань, оскільки аби зареєструватися, дізнатися порядок денний, висунути питання на розгляд, взяти слово для обговорення, достатньо ввести логін та пароль на індивідуальному планшеті кожного із депутатів міськради. Крім того, ведеться онлайн-трансляція засідань сесій та виконкомів міської ради.

Запуск Регіонів: Донбас, Тростянець, Бова Загалом же, по складу, команда Тростянецька Міська Рада – молода, її середній вік – 31 рік, найстаршому її члену – заступнику міського голови – 51 рік, наймолодшому, архітектору, 22. Вхолі міської ради, на першому поверсі із 2013 року обладнано ЦНАП. Документообіг тут відбувається в електронному вигляді, а також дублюється в паперовому.

Запуск Регіонів: Донбас, Тростянець, Бова Крім такої повної презентації, Юрій Бова навіть виділив 3 години аби особисто показати всім гостям місто. Мер зібрав учасників і провів екскурсію по численних дитячих майданчиках, скверах, парках та визначних місцях міста, аби показати всю красу міста з перших уст, за що йому величезна вдячність від усієї команди проекту “Запуск Регіонів: Донбас”.

Проект «Запуск регіонів: Донбас» здійснюється Українським інститутом міжнародної політики у партнерстві з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України в рамках проекту Українська ініціатива зміцнення громадської довіри (UCBI), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).