Друга група пройшла навчання другого етапу проекту “Запуск Регіонів: Донбас”

Для другої групи учасників семінару “запуск Регіонів: Донбас”, початок семінару пройшов достатньо незвично, адже почався він разом із представниками із 1 групи в Тростянці з навчального візиту до одного із найефективніших мерів України, Юрія Бови.

Запуск Регіонів Донбас, Тростянець, БоваНавчальний візит до Тростянця розпочинається із зустрічі з мером міста в холі міської ради, на першому поверсі якої із 2013 року обладнано ЦНАП. Документоообіг тут відбувається в електронному вигляді, а також дублюється в паперовому. Команда Тростянецької Міської Ради – молода, її середній вік – 31 рік, найстаршому її члену – заступнику міського голови – 51 рік, наймолодшому, архітектору, 22. Міський голова показує кабінет міського голови й запрошує до зали засідань для знаймоства з містом.

Запуск Регіонів Донбас, відкрите місто.Чинний міський голова Юрій Бова прийняв місто у 2005 році із бюджетом 5 млн грн. Зараз бюджет міста складає 30 млн. грн., щороку міська рада намагається збільшувати бюджет, одразу закладючи майже недосяжну планку. Так, вдалим досівдом поповнення міського бюджету сатв контроль акзицного збору з продажу тютюнових та алкогольних виробів. Ситуація у місті виглядала так, що магазини, які купували ліцензію на реалізацію тютюнових виробів, згідно документації продавали 1 упаковку сигарет/день. При такому обсязі реалізації сигарет, придбана ліцензія, мала би окуповуватися за 10 років, тоді як магазини щороку поновлювали ліцензію на продаж тютюнових виробів (що при фактичній реалізації 1 упавки/день мало би бути збитковим). Було проведено інформаційну кампанію, що роз’яснювала, що 5% від кожної придбаної упаковики сигарет/ одиниці алкоголю підприємець повинен передавати до міського бюджету, й що ці кошти є коштами громадян, саме тому потрібно вимагати чек за придбання тютюнових/алкголольних виробів. Після перевірок, коли поруч продавця в крамниці сидів “акцизний інспектор”, акзизний дохід із продажу сигарет та алкоглю зростав в 3-4 рази за день. На кошти, що Тростянецькій Міській Раді вдалося залучити до міського бюджету, було побудовано 17 дитячих майданчиків.

Запуск Регіонів Донбас, Тростянець“Якщо ви хочете, аби ваше місто розвивалося, ви мусите працювати у 3 напрямках: аби люди могли відповісти на 3 питання: де я працюю? де я живу? де я відпочиваю? – якщо всі 3 аспекти збалансовані, людям комфортно проживати у місті”, – Юрій Бова, Тростянецький міський голова. У 2005 році 70% тростянчан хотіли покинути місто, у 2015 – 78% мешканців хочуть проживати у Тростянці.

Запуск Регіонів Донбас, БакшеєвНаступний день для учасників проекту Запуск Регіонів: Донбас, знову був із робочим візитом тепер уже учасників другої групи, прийняло місто Первомайський. Міський голова Микола Бакшеєв розповідає, що після участі міста у проекті ЗапускРегіонів при Первомайська міська рада Харківської області було створено сектор стратегічного розвитку та інвестицій. Із моменту його створення у листопаді 2015 року трьом його співробітникам вдалося підготувати 145 проектів та залучити 7 млн грн. для розвитку Первомайського. Бакшеєв, ЦНАП, Запуск Регіонів ДонбасМер міста наголошує, що ніщо не демонструє актуальності й необхідності проекту більше, аніж готовність місцевої влади співфінансувати його. Так, Первомайська міська рада самостійно відремонтувала приміщення для сучасного ЦНАПу, після чого GIZ підтримав проект та закупив техніки та обладнання на суму 160 тис. грн. Цей же донор підтримує проекти територіальних громад у зв’язку зі збільшенням ВПО. Серед 300 заявок, які розглядалися, 11 були подані Первомайською міською радою, унаслідок чого донор закупив меблі для 5 дитячих садків міста (по 200 ліжок, стільців, 60 столиків); закупив найсучасніше пологове крісло до Центральної районної лікарні на суму 600 тис. грн (внеском громади стала закупівля білірубіну-аналізатору крові немовлят варістю 120 тис. грн); 10 тис € було залучено для ремонту будинку культури (співінансуванням від громади став ремонт сцени вартістю в 47 тис. грн). Наймасштабнішим проектом цього року є комплексний капітальний ремонт ЗОШ №2: це ремонт вікон, дверей, фасаду, покрівлі, переобладання кабінетів біології, хімії, а також їдальні, яку буде сполучено із актовою залою для використання у вихідні дні простору як для використання потреб громади. Власним внеском міста стала деінсталяція громадськістю вікон. Неочікуваним став подарунок спортивного інвентарю для школи від UNICEF Ukraine.

Запуск Регіонів Донбас, Івасів, семінарПісля насичених стаді-візитів, друга група накінець взялася за спілкування із практиками. Оксана Івасів, експерт Творчого Центру ТЦК, поділилася своєю наступною думкою: “Розробляючи бюджет проекту, варто пам’ятати, що співфінансування – це внесок громади: якщо з вашого бюджету буде залучена Запуск Регіонів Донбас, Івасів, семінарпевна сума – це буде лише плюсом – так ви демонструєте не лише бажання, а й спроможність реалізувати проект. Вона також промодерувала сесію розробки бюджетів проектів, роботу над якими учасники 2 групи проекту Запуск Регіонів: Донбас розпочали на першому семінарі.

Підтримка проектів ДФРР розподіляється за формулою пропорційності населення кожного регіону. Сенс у тому, аби вигравали кращі проекти, щоб створити конкурентне середовище. Запуск Регіонів ДонбасМайже усі громади України мають однакові проблеми, тому якщо порівнювати проекти, що здобули підтримку ДФРР та були відхилені, – з першого погляду здається, що вони аналогічні й виникає питання: “чому проект нашої громади не виграв?”. Одним із критерії оцінювання проекту є територіальна, соціальна та економічна охопність проекту, – ті у яких вона ширша, отримують більше балів, а, відповідно, підтримку. Цього року було змінено склад комісії, що оцінює проекти, відтепер вона має складатися на 1/3 із представники адміністрації (обов’язково кожного галузевого напрямку), на 1/3 – представники ОМС (місцевих рад будь-якого рівня), та на 1/3 – із представників асоціацій та експертного середовища, – Експерт проекту “Запуск регіонів: Донбас”.

Проект «Запуск регіонів: Донбас» здійснюється Українським інститутом міжнародної політики у партнерстві з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України в рамках проекту Українська ініціатива зміцнення громадської довіри (UCBI), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).