Київ прийняв лідерів Східного Партнерства для змін.

baumann16-8 жовтня відбувся четвертий регіональний семінар Лідерів східного партнерства для змін з України, Молдови та Грузії.  Великою приємністю стали вітальні слова до відкриття програми семінару від пані Габріель А. Бауманн, Керівниці представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні. Вона засвідчила важливість такої співпраці між країнами-учасницями Східного Партнерства, наголосивши на необхідності живого спілкування молодих лідерів трьох країн для спільного вирішення проблем. Також, пані Бауманн відзначила позитивну динаміку в питаннях розвитку енергетики, але звернула увагу, що ще багато варто надолужувати в питаннях охорони здоров’я. Продовжили її натхненну розповідь міжнародні експерти пан Моріц Юнгінгер (Konrad Adenauer Stiftung in Ukraine), пан Ян Малдер (Eduardo Frei Foundation) та експерти Український інститут міжнародної політики, Ростислав Томенчук та Надія Афанасьєва, які і промодерували насичений триденний семінар для молодих лідерів трьох країн.

baumannТакож, в перший день пана Юнгінгера  разом із учасниками визначили причини євроскептицизму та популізму через відсутність якісної громадянської освіти та низький рівень політичної зацікавленості процесами. Крім того, пан Юнгінгер досить повно описав різносторонність процесів, котрі одночасно відбуваються в Європейському Союзі та спробували знайти причини і шляхи вирішення до них: біженці, популізм,  євро-песимізм, зміна політичних уподобань, зокрема, всіх зацікавила ще достатньо свіжа тема Brexit.

kas_kyivДалі Надія Афанасьєва промодерувала сесію із пошуком спільних для трьох країн проблем і знову, таки активні учасники назвали їх більш ніж достатньо: складні стосунки із Росією, наявність конфліктних та військових зон, внутрішні виклики для демократії, певна залежність в енергетичній та економічній сферах.

Опісля, завдяки оригінальній подачі інформації від пана Малдера учасники задумаmulderлись над цінностями демократії та поняттям політичної культури. На його думку, цінність демократії сприймається надто однозначно позитивно, але це лише інструмент, котрий забезпечує можливість вибору. За прикладами пана Малдера, дуже багато останніх виборів, проведених демократичним шляхом змушують знову згадати про популізм та його величезну небезпеку в можливостях маніпулювання масами людей.

Наступний день відзначився яскравою та бурхливою рольовою грою, в ході котрої учасники відіграли на практиці вміння проводити переговори та укладати домовленості в міжнародному полі на прикладі переговорного процесу делегацій країн-учасниць Східного Партнерства та ЄС. Цього разу до переговорного процесу долучилася ще й преса, тож, учасники чіткіше усвідомили необхідність включення преси в переговорний процес, для висвітлення результатів та збільшенні кредиту довіри від громадян за рахунок відкритості процесу. Як показала практика, це виявився корисний досвід для вміння формування чітких меседжів та стійкості в їх  відстоюванні. Крім того, така практика відпрацьовування міжнародних переговорів показала необхідність мислити більш глобально, а не лише категоріями однієї країни. Відповідно, всі учасники вловили суть необхідності  дотримуватися вимог та вмінню побудови дипломатичних стосунків для досягнення спільних цілей і крім того, націлюватися на повноцінну співпрацю із блоком НАТО, не лише в розрізі Партнерства заради миру.

reiterПісля цього, разом із Сергієм Саєнком, заступником директора Департаменту Європейського Союзу Міністерства закордонних справ України обговорили основні інструменти інтеграції країн східного партнерства із Європейським Союзом: візову лібералізацію, угоду про асоціацію та інші інструменти. Оксана Рейтер, начальник управління зовнішніх зв’язків у Міністерстві Юстиції України ще раз засвідчила необхідність використання цих інструментів та розповіла про складнощі переговорів щодо авіаційної угоди між Україною і ЄС необхідність забезпечення безпеки українських авіаційних потужностей.

kohutІ на завершення цього дня, виступив Ігор Когут, Директор Програми USAID RADA. Він розповів про важливість з боку уряду інформувати суспільство про всі свої дії. І це інформування має бути впроваджене до прийняття якогось рішення, аж ніяк не після. Саме така поведінка уряду гарантує  зростання довіри з боку населення, а отже і більш відповідального та усвідомленого ставлення виборців в майбутньому.

Підсумком триденного навчання стала рольова гра від Саші Делеменчук про розробку декларацій та вмінням їх відстоювати. За підсумками семінару, представники різних політичних партій, активісти громадських організацій, лідери думок в цілому з трьох країн зуміли почути один одного, обмінятися досвідом і прийти до порозуміння в необхідності спільного вирішення викликів в своїх країнах.

Захід відбувся за підтримки Konrad Adenauer Stiftung in Ukraine.