Конференція «Фактори співробітництва та діалогу громадянського суспільства у врегулюванні Придністровського конфлікту»

ПОСТ-РЕЛІЗ, 22-23 листопада 2013 року

Через тиждень після Саміту у Вільнюсі Україну чекає наступна не менш важлива для міжнародної політики подія – Україна вперше буде вітати країни-учасниці ОБСЄ у Києві на Засіданні Міністрів цієї організації. Основним пріоритетом головування УDSC_9538_країни в ОБСЄ в 2013 році було обрано тему врегулювання затяжних конфліктів, зокрема Придністровське питання. Переддень останнього раунду переговорів на найвищому рівні в Києві вперше зібралися представники громадських організацій з Придністров’я та Молдови.

«Фактори співробітництва та діалогу громадянського суспільства у врегулюванні Придністровського конфлікту» – під такою темою міжнародної конференції 22-23 листопада працювали українстві та молдовські організації і колеги з Придністров’я.

Конференція була організована Українським інститутом міжнародної політики, Інститутом Політичної Освіти та Регіональним філіалом Національного інституту стратегічних досліджень в м. Одесі, за ініціативи Українського головування в ОБСЄ, за підтримки посольства Федеративної Республіки Німеччини в Україні та Міжнародного фонду «Відродження».

Конференція зібрала 60 експертів з України, Молдови та Придністров’я, а також дипломатів та науковців. Привітав учасників конференції Андрій Дешиця, спеціальний представник діючого голови ОБСЄ з питань конфліктів, посол з особливих доручень МЗС України,який розповів про важливість діалогу між представниками громадянського суспільства. Він висловлювався стосовно важливості постійного діалогу експертного середовища Молдови, Придністров’я і України для обговорення шляхів співпраці громадянського суспільства у врегулюванні цього конфлікту.

Галина Шеларь (Центр Стратегічних досліджень і реформ), відомий економіст з Кишинева, серед іншого пропонувала акцентувати увагу навколо міжнародних стандартів в торгівлі, економіці та обліку, в такому випадку «…ми зможемо втілювати спільні реформи, які матимуть практичний результат для обох сторін…».

Позитивним досвітом ділилися члени екологічної асоціації «Екотірас», оскільки в темі екології спостерігається значний прогрес. Шукати позивні практики діяльності громадських організацій у різних сферах – такі аргументи лунали серед учеників конференції. Вони акцентували увагу на пошуку спільних тем, які дадуть можливість разом їх втілювати. Адже протягом двох десятиліть два береги Дністра в Молдові живуть своїм життям не знаючи про інтереси і проблеми один одного, і ситуація з громадським середовищем тут не є винятком.

Валерій Осталеп, дипломат та експерт-міжнародник з Кишинева підняв питання стосовно складності перетину кордону з Молдови в Україну через територію Придністров’я, тим самим запропонував скоротити кількість митних оглядів.

Дмитро Гаврилов з Інформаційно-ресурсного центру «Спільний Дім», зауважив необхідність постійного контакту між громадськими організаціями для кращого їхнього розвитку. Якщо пробувати організувати Форум громадських організацій, то зацікавленість в такому формату повинна бути з обох сторін. І ця зацікавленість повинна мати практичний результат.

Директор Українського інституту міжнародної політики Ростислав Томенчук підводив підсумки дводенної роботи міжнародної конференції: «Громадське середовище може дати необхідний імпульс для налагодження тісної співпраці по обидва береги Дністра. Протягом кількох днів буде оприлюднено рекомендації від учасників конференції, де, серед іншого, ми акцентували увагу на необхідності залучення громадськості до реалізації державної політики, проведення Форуму громадських організацій для обміну досвідом та реалізованими практиками. Крім цього буде зроблено ряд рекомендацій стосовно транскордонного співробітництва, економічної складової, митної політики, культурного співробітництва та туризму». На думку учасників конференції мета його була досягнута: вдалося обговорити неполітичні питання Придністровського врегулювання, запропонувати нові підходи до налагодження транскордонного співробітництва, щоб усі сторони залишившись при своїх інтересах робили кроки назустріч.

За результатами конференції готуються рекомендації для громадянського суспільства Молдови, для України, як головуючої в ОБСЄ, і для учасників переговорної групи у форматі «5+2». Рекомендації будуть озвучені та передані під час засідання Ради міністрів країн-учасниць ОБСЄ в Києві 5-6 грудня.