Представлення успішних кейсів ініціативи Запуск Регіонів на Європейському тижні регіонів і міст

10-13 жовтня в Брюсселі відбувся Європейський тиждень регіонів і міст. Голова Правління Українського інституту міжнародної політики, Ростислав Томенчук, разом з колегами також відвідав даний захід. Європейський тиждень регіонів та міст (дні відкритих дверей)  – це 4 денна щорічна подія, протягом якої міста і регіони демонструють свій потенціал до зростання і створення робочих місць, реалізації політики згуртованості Європейського союзу, і доведення важливості місцевого і регіонального рівня для гарного європейського управління.

Окрім представника від Українського інститут міжнародної політики, на заході були присутні делегація від міста Білої Церкви, котра розповідала про свої успіхи в  змінах міста та залучення інвестицій для його розвитку. Оригінальною була ідея Андрія Лопушанського, котрий поділився своїми планами щодо створення в місті Хирів навчального закладу для лідерів країн Східного партнерства. Місце вибране недарма, адже це Львівська область, Хирів знаходиться за 12 км від кордону із Польщею. Колегія має на меті надання можливості  навчання для своїх студентів нових інструментів для імплементації кращого досвіду в країнах Східного партнерства, а також підготовку кращого кадрового потенціалу, розвитку малих міст. Також на заході був і Сергій Татусяк, котрий розповідав про інвестиційну привабливість українських регіонів.

Ростислав Томенчук презентував напрацювання по ініціативі «Запуск Регіонів», зокрема, показавши успішні кейси практик проектного менеджменту в об’єднаних територіальних громадах і малих містах України. Ініціатива передбачає активізацію 8 регіонів зі 108 малими містами та селами та 350 учасниками. Крім того, Ростислав Томенчук поділився конкретними кейсами з 3х таких міст, а саме: Жовті Води, Первомайськ та Рені. Нижче наводимо коротку справку про життя кожного з міст:

Жовті Води:

 • Із липня у Жовтих Водах запроваджено партиципативний принцип бюджетування міста на 2016-2020 роки. Це – демократичний інструмент, що дозволяє мешканцям міста брати участь у розподілі частини бюджетних коштів. Для ефективної взаємодії влади і громадськості партиципаторну програму було презентовано  для ГО в рамках фандрайзингового семінару. Наразі із 1 по 15 жовтня на голосування громади очікують 10 проектів, відібраних експертною групою з їх аналізу.
 • До кінця вересня стане доступним ще один інструмент розвитку демократії – єдина система електронних петицій. Створити петицію до Жовтоводської міської ради зможе кожен містянин. Для розгляду потрібно зібрати понад 100 підписів на її підтримку упродовж 30 днів.
 • У вересні у Жовтих Водах відбувся навчальний семінар для підприємців міста щодо здійснення електронних державних закупівель ProZorro. У планах – підписання меморандуму із платформою «Розумне місто», обговорення якого відбулося влітку. Ця система об’єднує електронні закупівлі Prozorro, послуги iGov та партиципаторний бюджет, який нещодавно запровадило місто. Платформа забезпечує оперативну комунікацію щодо проблем сфери ЖКГ, також планується запровадження «Електронної черги на квартири» та «Банк ліків».
 • Із вересня у місті діє “Жовтоводське бюро правової допомоги”, яке є окремим відділенням Першого криворізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Це – безкоштовні правові консультації на постійній основі для мешканців міста, у соціальному дослідженні громадської думки якого жовтоводці взяли участь перед відкриттям такого центру у своєму місті.
 • Станом на липень завершився капітальний ремонт асфальтобетонного покриття 3-х вулиць міста та розпочався ще для 2-х. Він супроводжується щоденним моніторингом якості виконання робіт. Почали вирішуватися “давні” проблеми освітлення конкретних ділянок доріг.
 • Зі слів нового міського голови, сьогодні у Жовтих Водах – висока явка новообраних депутатів на засіданнях комісій та сесій міськради. Їх активність підтверджується зверненнями громадян та внесеними ними пропозиціями щодо вирішення проблем міста. Так, наприклад, станом на перше півріччя  2016 року на одного депутата Жовтоводської міськради виділялося 166 субвенційних тис. грн, із яких, наприклад, було закуплено комплект сучасної музичної апаратури для однієї із музичних шкіл міста.
 • Уперше в історії українського бочче (різновид боул-спорту), мав призовий фонд турнір II Відкритого кубку Жовтих Вод із бочче. Його наявність уможливила взаємодія окремих депутатів, Виконкому Жовтоводської міської ради,  та місцевих підприємців.
 • Сторінка Міськради Жовтих Вод регулярно інформує жителів про громадські ініціативи та добірки грантів й конкурсів.

Первомайськ

 • У червні в Первомайському було відкрито ЦНАП.
 • У липні Первомайський підписав меморандум про співпрацю із ЮНІСЕФ у рамках ініціативи “Сприяння соціальній згуртованості та інтеграції внутрішньо переміщених осіб на сході України”. Вона передбачає безпечний доступ до освіти для всіх дітей, зокрема поліпшення інфраструктури навчальних закладів та створення дружнього середовища.
 • Із серпня Первомайський розпочав співпрацю із проектом “Ініціативи інфраструктурної програми для України” (ІІПУ), що засновані німецьким урядом. Первомайську ОТГ було відібрано для участі в навчальній програмі з підготовки менеджерів змін та молодих лідерів, розробленою міжнародними експертами GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH). Вона передбачає тренінги, моніторинг та наставницьку підтримку громади.
 • Станом на вересень на фінішному етапі знаходиться робота над будівництвом міського скверу. Фінансову підтримку його створення забезпечили 2 підприємців міста, а виконання робіт, що потребували фізичної допомоги узяли на себе містяни. Так, громадська ініціатива “Місто нашої мрії” першою почала із розрівнювання землі, після чого до висадження дерев доєдналися уже й інші жителі Первомайська.
 • У вересні також з’явилися перші результати ремонту автобусних зупинок. Деякі із них оздоблені викладачами Первомайської школи мистецтв у різних стилях.
 • Улітку тривав молодіжний проект “Історія в обличчях” для учнів старших класів. Його мета – вивчати історію міста, пізнаючи роль конкретних постатей в його розвитку. Наприкінці серпня відбувся перший міський молодіжно-юнацький чемпіонат із міні-футболу. У вересні відбувся 14-ий легкоатлетичний пробіг “Біг для всіх”, присвячений дню міста.
 • Інформування громади включає поради щодо створення ОСББ, що базуються на порадах USAID, та новини про конкурси, гранти.

 Рені

 • Підписано угоду між міською радою та ГО “Регіональний аналітичний центр” щодо співпраці у розвитку міста, написання проектів розвитку та стратегічного планування
 • Встановлено побратимські відносини з містом Провадія (Болгарія), Браїла (Румунія), ведуться переговори містами Німеччини та Угорщині. Співпраця передбачає постійні культурні обміни, проведення фестивалів, молодіжні ініціативи.
 • Доопрацьовано проект щодо реконструкції Балки Баланешти
 • Залучено кошти USAID щодо реалізації у місті проекту енергоефективності