DSC_0002

Український інститут міжнародної політики розпочинає воркшопи в рамках процесу підприємницького відкриття в Донецькій та Луганській області

31 травня 2021 року з 14.00 по 15.00 в Антикризовому медіацентрі у Краматорську (вул. Марата, 1) відбулась пресконференція щодо початку процесу підприємницького відкриття (англ. EDP – Entrepreneurial discovery process) в Донецькій та Луганській областях. Заходи реалізуються в рамках проєкту «Трансформація регіонів через спільні розумні рішення» Українського інституту міжнародної політики у партнерстві з Донецькою та Луганською облдержадміністраціями за сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України».

Спікерами на пресконференції виступили Надія Афанасьєва, директор Українського інституту міжнародної політики; Олександра Білкун, асистент проєктів Українського інституту міжнародної політики (УІМП); Наталія Грішина, координатор смарт-спеціалізації в Донецькій області; Світлана Борис, координатор смарт-спеціалізації в Луганській області; Галина Васильченко, експерт стратегічного планування Проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України».

Надія Афанасьєва презентувала плани областей щодо проведенняперших EDP воркшопів в червні 2021 року. Серед очікуваних результатів експертка Українського інституту міжнародної політики виділила кілька ключових напрямків. В першу чергу, процес підприємницького відкриття дозволить посилити економічні зв’язки та активно залучати інвесторів із Європейського Союзу.

Крім цього, це посилить комунікацію між стейкхолдерами в областях та буде стимулювати інноваційний регіональний розвиток. Як один із результатів, очікується покращення іміджу Донецької та Луганської областей як в Україні, так і на міжнародному рівні.

Експертка УІМП Олександра Білкун розповіла про роботу областей з реєстрації на Європейській платформі смарт-спеціалізації. Реєстрація Луганської області та подання заявки Донецькою командою (реєстрація очікується найближчим часом) є важливим кроком для подальшого визнання інноваційної Стратегії смарт-спеціалізації регіону на рівні Європейської комісії. Реєстрація на платформі є також обов’язковою для всіх областей України відповідно до Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки.

Координаторка смарт-спеціалізації в Донецькій області Наталія Грішина поділилась амбітними планами щодо роботи над двома пріоритетними напрямами, які були визначені командою області – “Машинобудування” та “Кераміка”. Також вона запропонувала усім бажаючим долучитися до роботи у воркшопах, які пройдуть 1-2 червня.

Координаторка смарт-спеціалізації в Луганській області Світлана Борис зазначила, що хімічне виробництво та агромисловість – це дві ключові галузі, які відіграють визначальну роль у формуванні економіки області. Світлана Борис відмітила, що на даний момент важливим питанням залишається залучення стейкхолдерів в галузі агромислового виробництва. Перший воркшоп відбудеться вже 3 червня.

Експертка стратегічного планування Проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України» Галина Васильченко відмітила, що процес підприємницького відкриття неможливий без активної участі бізнесу та стейкхолдерів, які працюють в ключових сегментах. На думку Галини Васильченко, економія ресурсів та концентрація на певних галузях може допомогти областям покращити свій економічний потенціал.

Експерти Спільного Дослідницького Центру Європейської комісії (JRC), Юргіта Петрауск’єне та Манфред Шпізбергер поділились своїм баченням роботи із українськими регіонами. Юргіта Петрауск’єне вважає, що смарт-спеціалізація – це зміни, які відбуваються на базі домовленостей між усіма стейкхолдерами в регіоні. Важливі лише ті проекти, які дійсно можуть змінити економіку регіону. Манфред Шпізбергер розповів про важливість об’єднання усіх можливих стейкхолдерів із різних напрямів: освіта, бізнес, громадськість та влада. На його думку, лише така співпраця дозволяє отримати максимальний результат під час проведення крос-секторальних зустрічей та процесом підприємницького відкриття в цілому.

Вже 1-3червня 2021 року в Донецькій та Луганській областях пройде перша серіяEDP воркшопів. Донецька область розпочне роботу над визначенням інноваційних пріоритетів у двох галузях: «Кераміка» та «Машинобудування та IT», в той час як представники Луганської області працюватимуть над подальшою розробкою напрямку «Хімія». На кінець червня у Сєвєродонецьку передбачена EDP зустріч в рамках галузі «Агропромисловість».

До участі у воркшопах було запрошено представників від влади, бізнесу, науки та громадськості. Долучитись до процесу можна, звернувшись до регіонального координатора області або представників Українського інституту міжнародної політики.

Трансляція заходу доступна на Facebook сторінці УІМП