Успішно пройшла міжнародна конференція «Європейська стратегія Дунайського регіону: можливості та виклики для України».

Європейська стратегія Дунайського регіону15-16 грудня 2016 р. у Дипломатичній академії при МЗС України (м. Київ) відбулася міжнародна конференція “Європейська стратегія Дунайського регіону: можливості та виклики для України”. Організаторами є Український інститут міжнародної політики у партнерстві з Міністерством закордонних справ України, Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та Представництвом Фонду Ганса Зайделя в Україні (ФРН). Участь у заході взяли провідні європейські та українські фахівці з тематики реалізації пріоритетів ЄСДР, національні координатори ЄСДР з Румунії, Молдови та Словаччини, представники українських  міністерств, громадські активісти та представники регіонів. ЄСДР 15-16.12Зокрема, В’ячеслав Негода, перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Даніель Зайбелінг, керівник проекту Фонду Ганса Зайделя в Україні, Республіці Молдова і Румунії, Марко Оніда, DG REGIO, Європейська комісія, та Ростислав Томенчук Голова правління Українського інституту міжнародної політики, відкрили конференцію із вітальним словом та  пояснили важливість такої події.

ЄСДР 15-16. 12На першій сесії, присвяченій перевагам та можливостям регіонального розвитку в контексті Європейської стратегії Дунайського регіону, котру модерувала Надія Афанасьєва, учасники: Марко Оніда з Європейської комісії, Габор Єней, Начальник відділу, Національний координатор Стратегії ЄС для Дунайського регіону, Секретаріат Стратегії комісара міністрів Дунайського регіону, Міністерство закордонних справ і зовнішньої торгівлі Угорщини, Алессандра Пала, INTERREG Дунайська транснаціональна програма, Фелікс Молдаван та багато інших спікерів проговорили ряд важливих моментів по пріоритетах і можливостях країн, не членів ЄС в ракурсі ЄСДР, актуалізували порядок денний ЄСДР на 2017 рік. ЄСДР 15-16.12.Жваву дискусію викликало питання фінансових інструментів для ЄСДР та досвід користування ними зі сторони українських учасників з регіонів. І, як зазначив Марко Оніда, найважливіше в ЄСДР глибинного не кошти, котрі можна залучити для втілення проектів. Набагато важливіші — партнерства і успішні історії добросусідства, втілені в країнах-учасницях ЄСДР.

ЄСДР 15-16.12.Друга сесія, котру модерував Ростислав Томенчук, була присвячена тематиці завдань і приорітетів для активізації участі України в ЄСДР і зібрала спікерів від профільних міністерств, котрі долучаються до відповідних напрямків розвитку Європейської Стратегії Дунайського Регіону. Зокрема, Олена Кучеренко, Директор департаменту регіонального розвитку Мінрегіону, розповіла про створення сітки асоціації органів громадського самоврядування по областях басейну Дунайського регіону. Сергій Саєнко, заступник директора Департаменту ЄС Міністерства закордонних справ України підкреслив, що «Дунай — це ланцюжок між Європою і Україною, будемо говорити, між Сходом та Заходом». Олена Проскура, заступник директора Департаменту міжнародного співробітництва з Міністерства інфраструктури України, повідомила про амбітні плани відновлення судноплавства в українській частині дельти Дунаю. Також вона анонсувала роботу над розвитком інфраструктури придунайських портів. ЄСДР Оксана РейтарТакож, Олександр Тарасенко, заступник начальника Управління міжнародної діяльності та європейської інтеграції Міністерства екології та природних ресурсів України розповів про тарнскордонне свроітництво в плані збереження флори та фауни та подальші плани в роботі по збереженню чистої питної води. Дмитро Чеберкус, директор Департаменту науково-технічного розвитку Міністерство освіти і науки України повідомив, що приорітети ЄСДР по освіті повністю співпадають із політикою Міністерство освіти і науки України. Це стратегія активізації регіонів, пошук регіональних точок рості і розвитку. Перші успіхи уже зроблені в плані середньої освіти. Сесія виявилася дуже плідною в плані порозуміння для громадських активістів із регіонів та представників міністерств, адже вони змогли почути і побачити один одного, обговорити хвилюючі питання.

ЄСДР 15-16. 12Третя панельна дискусія репрезентувала участь громадського сектору з чотирьох регіонів України та відобразила роль громадського суспільства в реалізації ЄСДР. Модератором був Стефан Лютгенау, президент Дунайського форуму громадянського суспільства, директор Фонду задля міцних європейських регіонів «Foster Europe», а учасниками — Міклош Барабаш, Європейський дім, Будапешт, Ігор Студенніков, Центр регіональних досліджень, Одеса, Зіновій Бройде, Державний науково-технічний центр з міжгалузевих і регіональних проблем екологічної безпеки та ресурсозбереження (ДНТЦ “Екоресурс”), Чернівці та Олег Лукша, Директор Міжнародного інституту людини і глобалістики «Ноосфера», Ужгород. ЄСДРБули озвучені питання ролі громадських організацій в реалізації завдань ЄСДР, пріоритети громадських організації в Дунайському регіоні та пропозиції для посилення участі України в ЄСДР. Не дивлячись на різність регіонів, всі учасники цієї сесії погодилися, що найбільша їх сила, як громадських організацій – це сила горизонтальних зв’язків між ними.

Сергій Саєнко ЄСДРОстання сесія, котру модерував Сергій Саєнко, заступник директора Департаменту ЕС, з Міністерства закордонних справ України, була присвячена питанню кращих практик в реалізації Європейської стратегії для Дунайського регіону разом із національними координаторами Міхалом Блашко, Національним координатором ЄСДР в  Словаччині, Сільвією Давідою, Національною координаторкою ЄСДР в Румунії та Анатолом Усатим, Національним координатором ЄСДР в Молдові. ЄСДР 15-16.12.Зокрема, саме досвід Анатола Усатого дуже зацікавила всіх присутніх, оскільки досвід і  досягнення Молдови в ЄСДР як країни, не члена ЄС, дуже цікавий для України, як країни, не члена ЄС. Міхал Блашко поділився досвідом Словаччини в головуванні в ЄСДР у 2016 році, його досягненнями та висновками, а Сильвія Давіда розповіла про       бачення Румунії в ЄСДР як координатора трьох пріоритетних напрямів.

ЄСДР 15-16.12.У своєму коментарі учасник конференції з Чернівців, заступник директора Інституту демократизації та розвитку, Дмитро Сав’юк відмітив “Варто відзначити, що реалізація пріоритетів ЄСДР є надзвичайно актуальною для Чернівецької області, як складової частини Дунайського регіону. І приємно, що на цей міжнародний захід прибула значна делегація фахівців з нашої області, які також були в числі ключових доповідачів, наприклад, Зиновій Бройде. Переконаний, що даний захід є надзвичайно корисним і подібні ініціативи будуть сприяти відродженню регіонів нашої держави у рівному співвідношенні з європейськими партнерами. Окрема подяка команді УІМП та його керівнику, Ростиславу Томенчуку за організацію такого корисного міжнародного заходу”.

Як зазначив Ростислав Томенчук, «Ми довго та ретельно готували дану конференцію, намагаючись звести всіх дотичних і ключових персон по тематиці Європейської стратегії Дунайського регіону разом, на одному заході. Дійсно, це було не зовсім просто, однак ми звели разом представників українських профільних  міністерств, котрі мають курувати відповідні напрямки ЄСДР, європейських колег-національних координаторів ЄСДР в їх країнах та представників громадськості та виконавчих органів влади з чотирьох областей-учасниць ЄСДР. Сподіваюся, ця платформа спрацювала, адже європейські колеги поділилися своїм досвідом, а українські учасники надихнулися успішними історіями та дізналися дієві інструменти роботи ЄСДР».

*Загалом, затверджена Радою ЄС в 2011 році, Європейська стратегія Дунайського регіону (ЄСДР), котрий займає 1/5 території ЄС і охоплює 14 країн, має безліч можливостей для України. Ключовими завданнями ЄСДР є зміцнення міжнародних зв’язків, залучення політичної уваги до необхідності розвитку Дунаю як регіону з потужним потенціалом, посилення співробітництва між органами влади на всіх рівнях, для подолання економічної нерівності країн в регіоні річки Дунай. Серед пріоритетних напрямків розвитку регіону: транспорт, енергетика, культура, туризм,  якість води, екологічні ризики, біорозмаїття, сучасні технології, розвиток бізнесу, людський потенціал, безпека та інші. В цих напрямках відкрита численна кількість програм для розвитку, в котрих можуть приймати участь і 4 області України: Закарпатська, Івано-Франківська, Чернівецька, Одеська. Україна може брати повноцінну участь не будучи членом ЄС, використовувати доступні інституційні і фінансові можливості. Участь в ЄСДР дасть можливість залучити новий досвід управлвння територіями, синхронізувати національні, регіональні і місцеві пріоритети.