«Запуск регіонів» це:
-
ініціатива Українського інституту міжнародної політики спрямована на підтримку реформи децентралізації та покращення інвестиційної привабливості регіонів України;
-
комплекс програм та заходів для допомоги Мінрегіону України щодо втілення реформи децентралізації на основі досвіду розвинених країн;
-
тренінги та консультації для допомоги Об’єднаним територіальним громадам стати конкурентоспроможними і інвестиційно привабливими;
-
налагодження контактів та партнерства для використання кращих практик розвитку територій.
Ініціатива розпочалась в 2015 році за результатами всеукраїнського інформаційної кампанії спільно з Мінрегіоном України про переваги децентралізації на основі досвіду країн ЄС.
Пріоритетні завдання роботи Ініціативи «Запуск Регіонів»:
- вироблення інструментів та механізмів для покращення інвестиційної привабливості областей;
- сприяння збільшенню ОТГ в 2016 році до 250 одиниць;
- заохочення міст до створення ОТГ;
- підготовка проектних менеджерів в ОТГ та містах;
- сприяння створенню та активізації окремих підрозділів в рамках виконавчих комітетів міст та ОТГ, відповідальних за регіональний розвиток та інвестиційну привабливість;
- підготовка менеджерів стратегічного розвитку для регіональних агенцій регіонального розвитку;
- залучення Комітету регіонів ЄС до експертної та консультаційної підтримки в реформі децентралізації через запуск роботи Таск-форсу Україна-Комітет регіонів ЄС;
- вироблення аналітичних та роздаткових матеріалів для підтримки роботи офісів реформ та агенцій регіонального розвитку щодо потенціалу міст та ОТГ, проектного менеджменту, залучення інвестицій та стратегічного планування;
- посилення участі місцевої влади в розвитку малого та середнього бізнесу в громадах;
- допомога політичним партіям та їх місцевим депутатам щодо практичного використання переваг реформи з децентралізації, роботи з громадами та підтримки реформи.
Ініціатива реалізується через низку проектів УІМП шляхом освітнього, інформаційного, тренінгового та консультативного компонентів.
За посиланням – матеріали для регіонального семінару.
Медіа-матеріали “Децентралізація від страхів до реальності”
В рамках інформаційної кампанії Українського інституту міжнародної політики з подолання стереотипів та роз’яснення особливостей реформи з децентралізації було розроблено 6 тематичних роліків про здобутки реформи у сферах освіти, охорони здоров’я, розбудови інфраструктури, трансформацію місцевої влади, інвестиції та міжнародний досвід децентралізації на прикладі Польщі.
Роліки було розроблено у співпраці з Міністерством Регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.
Польща. Досвід реформи у сусідній Польщі демонструє тривалість та складність процесу трансформації, але водночас результати реформи для пересічних громадян та територіальних громад.
Місцева влада. Як зміняться можливості та обов’язки місцевого самоврядування в результаті реформи з децентралізації. Чого чекати від місцевої влади і як її контролювати.
Інфраструктура. Які зміни у інфраструктурі та дороги всередині та поза межами населених пунктів, у громадах та між ними. Більш комфортні та швидкі шляхи сполучення для громадян незалежно від місця їх проживання.
Освіта. Які зміни чекають на школи в рамках об’єднаних територіальних громад – їх реформування, нова якість та можливості освіти.
Охорона Здоров’я. Як і освіта, охорона здоров’я після реформи переходить до повноважень місцевої влади, яка отримує можливості вирішувати як будуть надаватись якісні медичні послуги і забезпечувати належний рівень охорони здоров’я незалежно від місця проживання громадян.
Інвестиції. Яким чином громада може забезпечити свій розвиток залучивши інвестора, що потрібно для зацікавлення потенційних інвесторів – відкритість та зрозумілість громади, її готовність працювати з інвесторами, наявність власного стратегічного плану розвитку та бажання просувати власну громаду в межах країни та на міжнародному рівні.
Усі роліки доступні українською та російською мовами та розраховані на широку глядацьку аудиторію.
Матеріали дослідження проекту “Регіональний розвиток: виклики та інструменти для політичних партій”, розроблена інфографіка “Як працювати з інвестором”.
В рамках проекту “Регіональний розвиток: виклики та інструменти для політичних партій”, командою УІМП буда розроблена інфографіка, методичний порадник громадам та містам “Як працювати з інфестором”.
Матеріали дослідження інфографіка Агенції Регіонального Розвитку.
Матеріали проекту «Подолання стереотипів стосовно децентралізації на основі кращих іноземних практик та українських законодавчих ініціатив»
Дослідження Результати Всеукраїнської інформаційної кампанії з децентралізації презентує аналіз цільової аудиторії проекту, обізнаність щодо децентралізації та й загалом розуміння реформи місцевого самоврядування, аналіз комунікаційного компоненту реформи та рекомендації відповідним структурам державної влади щодо більш ефективного його втілення. Також у документі наведені основні проблеми імплементації реформи та найбільш поширені стереотипи щодо реформи, що наразі побутують серед громадськості, що є особливо актуальним в світлі процесу внесення змін до Конституції України у частині децентралізації та широкого обговорення даної тематики у експертних колах та у загальнополітичному дискурсі.
В рамках проекту «Подолання стереотипів стосовно децентралізації на основі кращих іноземних практик та українських законодавчих ініціатив» експерти Українського інституту міжнародної політики розробили кілька візуалізацій різноманітних аспектів реформи з Децентралізації влади та регіональної політики.
У довіднику зібрано 21 найпоширеніше питання про реформу з децентралізації влади, задані учасниками регіональних інформаційних заходів в лютому — липні 2015 року. Частина із цих питань уже врегульована законодавством, частина знаходиться у стадії розробки та узгодження, щодо деяких ми пропонуємо кращий міжнародний досвід та практики.
Як керувати об’єднаною територіальною громадою – основні структурні складові, критерії формування, практичні приклади розрахунків та структури виконкома
Особливості об’єднаної територіальної громади, спосіб її формування,визначення адміністративного центру, повноваження та структура органів місцевого самоврядування в рамках ОТГ та їх посадові особи (Голова, Рада, Староста, Виконавчі органи).
Інформація про переваги, які отримають громадяни в об’єднаній територіальній громаді. Які повноваження отримає ОТГ, її фінансові можливості та збільшення ресурсної бази, а також додаткові можливості та компетенції що отримає місцева громада.
З чого складаються місцеві бюджети – розподіл місцевих доходів та видатків в Польщі та Україні
Інвестиційна привабливість та іноземні інвестиції на прикладі Воєводства Малопольського
Корисні електронні ресурси про децентралізацію
Також експерти УІМП підготували робочі матеріали для учасників заходів, де зібрано кращі практики та засади децентралізаційних реформ деяких країн ЄС.
Закладки-мотиватори для широкої аудиторії, які пояснюють що таке децентралізація влади і які зміни вона принесе для пересічних громадян