Публічна дискусія «Нові виміри регіональної безпеки. Підходи та рекомендації щодо аналізу»

22 вересня 2022 року в Українському кризовому медіа-центрі відбулася публічна дискусія «Нові виміри регіональної безпеки. Підходи та рекомендації щодо аналізу».

У ході обговорень представники державних інституцій, дипломатичного корпусу, уряду та неурядових організацій розглянули перспективні сценарії розгортання та розв’язання російської війни проти України в інформаційному, енергетичному та міграційному вимірах.
Модератор Надія Афанасьєва, директорка Українського Інституту міжнародної політики підкреслила необхідність звертати увагу на майбутні відносини України з країнами-сусідами, а також на варіанти побудови співпраці на різних рівнях – парламентському, дипломатичному, громадянського суспільства.
 
Валерій Чалий, Голова правління Українського кризового медіа центру, Надзвичайний і Повноважний Посол України у США (2015—2019), відзначив важливість регіональних аспектів співпраці у субрегіоні. За його словами, Україна очікує більш рішучих дій від міжнародних партнерів.
 
Про підтримку України ж боку Грузії розповів Гіоргі Голетіані, Старший радник Посольства Грузії в Україні. Спікер зазначив, що повномасштабна війна підкреслила тендітність безпеки у нашому регіоні, а європейська та євроатлантична інтеграція є єдиним засобом убезпечити Україну, Грузію та Молдову від загроз у регіоні.
 
Марко Шевченко, Надзвичайний і Повноважний посол України в Республіці Молдова відзначив трансформацію публічної комунікації керівництва Молдови щодо війни. За його словами, країна залишається вразливою в інформаційному вимірі: вплив російської пропаганди досі великий. У питаннях енергетики Молдова активно шукає альтернативні російським джерела енергії, в тому числі з України.
Своїм баченням енергетичного виміру поділився і Володимир Омельченко, директор енергетичних та інфраструктурних програм Разумков Центр. Він зауважив, що синхронізація з європейською системою ENTSO-E допомогла українським енергетичним підприємствам компенсувати збитки, завдані росією у ході повномасштабного вторгнення. Зараз електроенергія займає 3 місце серед усіх видів українського експорту.
 
У питаннях енергетичної безпеки важливо розробити оптимальне рішення, щоб стимулювати розвиток зеленої енергетики, і при цьому не перевищувати витрати, зазначив Ігор Долгов, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Грузії (2017-2022). Щодо питання міграції, то на його думку важливим завданням після перемоги буде зробити життя в Україні привабливим як для українців, які вимушено покинули територію України, так і для іноземних фахівців, які допомагатимуть у відбудові та покращенні України.
 
Участь у дискусії взяли також народні депутати України. Олександр Мережко, Голова Комітету ВР з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва підкреслив, що 24 лютого стало моментом істини, коли ми побачили, хто є нашим справжнім другом, а хто вирішив зайняти вичікувальну позицію. Іванна Климпуш-Цинцадзе, Голова Комітету ВР з питань інтеграції України до Європейського Союзу підкреслила важливість євроатлантичного та євроінтеграційного вимірів безпеки.
 
До обговорень долучилися також колеги з реалізації проекту«Невирішені конфлікти Грузії, Республіки Молдови та України. Спільне бачення Східного партнерства та ЄС щодо примирення та зміцнення довіри в регіоні»: Анжела Грамада (ESGA), Іон Маноле (Promo-LEX) та Лаша Тугуш (European Initiative - Liberal Academy Tbilisi).
 
📌 Захід був організований Ukrainian Institute for International Politics в партнерстві з Український кризовий медіа-центр.