ХІ Щорічний Форум Стратегії ЄС для Дунайського регіону

19-20 жовтня відбувся ХI Щорічний Форум Стратегії ЄС для Дунайського регіону під Головуванням України!
2 продуктивних дні роботи, понад 50 спікерів, 10 сесій, 200 учасників офлайн у Кошице (Словаччина) та більше 1500 онлайн - саме такою була заключна подія в межах Головування України в ЄСДР.
 
Форум відбувся під гаслом «Сталий і безпечний Дунайський регіон», і був спрямований на посилення співпраці всіх 14 країн-учасниць Стратегії у протидії наростаючим викликам та загрозам, спричиненим військовою агресією рф, енергетичною кризою та пандемією COVID-19.
Під час Форуму учасники обговорили:
🔹нові виклики та можливості для Дунайського регіону
🔹енергетичну безпеку та сталу економіку
🔹покращення транспортної інфраструктури
🔹залучення молоді до процесу прийняття рішень
🔹адаптацію ринків праці до вимог сучасності
 
Участь у заході взяли Ольга Стефанішина віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, Ігор Корховий, заступник Міністра розвитку громад і територій України, Єврокомісари, представники українського Уряду, місцевих адміністрацій, ЗМІ тощо.
 
▶️ Відкрила Щорічний Форум Віцепремʼєрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина Офіс Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції
💬 «Минулого року Україна перейняла головування у Стратегії ЄС для Дунайського регіону. Для нас, як для першої країни-не члена ЄС, головування у цій ініціативі – це визначний та відповідальний крок, який дав нам можливість продемонструвати нашу беззаперечну підтримку європейських цінностей», - зауважила віцепремʼєрка. У ході виступу вона також наголосила на значенні комплексних рішень, ухвалених ЄС з початку повномасштабного вторгнення, що дозволили підтримати життєздатність української економіки. Йдеться про запровадження «шляхів солідарності» для підтримки експорту сільськогосподарської продукції, укладання Угоди про вантажні перевезення автотранспортом, а також скасування мит на весь український імпорт.
За словами Ольги Стефанішиної, після набуття статусу кандидата Україна ще більше зацікавлена у поглибленні співпраці з країнами-учасницями Стратегії ЄС для Дунайського регіону.
 
▶️ Національний координатор України в ЄСДР та заступник Міністра розвитку громад і територій України Ігор Корховий подякував партнерам, зокрема діючому ТРІО (Словаччина-Україна-Словенія), у допомозі, яку вони надали для організації Форуму. «Дякую за постійну підтримку кожного з Вас та Ваших держав, які допомагають Україні у боротьбі за спільні європейські цінності. Перемога України у цій війні стане беззаперечною перемогою Європи та всього демократичного світу», – наголосив він.
 
▶️ У ході Форуму обговорили теми енергетичної безпеки та сталої економіки.
Заступник міністра енергетики з питань європейської інтеграції Ярослав Демченков наголосив, що українська енергетична система зазнає значних ушкоджень внаслідок масових російських обстрілів, що тривають з 10 жовтня. Водночас Європа демонструє єдність у протистоянні енергетичній агресії росії. ЄС та інші країни запровадили низку енергетичних санкцій проти росії: заборонили імпорт російського вугілля, відмовляються від російської нафти, впроваджують стабілізаційні заходи щодо газопостачання, планують спільні закупівлі газу та будують нові LNG-термінали для диверсифікації поставок. Заступник міністра зазначив, що солідарність європейських країн також стала вирішальною для допомоги українському енергосектору.
 
▶️ Ще однією з ключових тем цьогорічного Форуму стало питання адаптації ринків праці до вимог сучасності. Розвиток людського капіталу та ринків праці стали одним з тематичних пріоритетів України під час Головування у Стратегії.
 
Спікери говорили про поточні події у сферах освіти, навчання та зайнятості в Дунайському регіоні.
▶️ Зокрема, Ірина Шумік, Генеральний директор директорату професійної освіти зауважила, що розвиток людського капіталу останнім часом став питанням номер 1 на порядку денному як України, так і країн Європи загалом. Спікер зосередила свою увагу на викликах, зокрема невідповідності навичок, міграції, безробітті, економічній кризі, а також окреслила можливі шляхи їх ефективного подолання (як-от діджиталізацію, спільні стандарти оцінювання кваліфікацій, навчання на робочому місці, дослідження потреб ринку праці та інші).
 
▶️ Марина Попатенко, Заступниця Міністра молоді та спорту України (Міністерство молоді та спорту України), поділилася поточною ситуацію в Україні в питаннях молоді. Також спікерка розповіла про впровадження нових програм навчання для молоді в Україні, зокрема проекту ВідНОВА:UA.
 
▶️ Важливим стало обговорення нових викликів та можливостей для Дунайського регіону.
Начальник Одеська обласна державна адміністрація Максим Марченко у ході свого виступу окреслив можливості та перспективи подальшого розвитку транспортно-логістичної інфраструктури нижнього Дунаю. На його думку, саме цей напрям став ключовим для забезпечення гуманітарних та соціальних потреб жителів Півдня України.
💬 «Нами розглядаються три основні проєкти відновлення та розширення інфраструктури України, як складової транспортної системи Дунайського регіону, що стосуються відновлення існуючого мосту через Дністровський лиман, будівництва нової дороги та залізничної колії за євростандартом» - відзначив Максим Марченко.
 
Відеозаписи Форуму:
Сесія Нові виклики та можливості Дунайського регіону, на якій учасники обговорювали шляхи протидії спільним загрозам. в першу чергу вторгненню рф в Україну, пандемію COVID-19 та стрімкі зміни клімату, а також питання міграції, транспортного сполучення, енергетики, цифрового переходу і продовольчої безпеки.
 
👉Панельна дискусія “Людський капітал та ринки праці”: обговорення зосередилося на поточних подіях у сферах освіти, навчання та зайнятості в Дунайському регіоні.
 
👉Презентація Дунайської Молодіжної Ради: її ролі, місії та майбутній діяльності та обговорення шляхів залучення молоді до процесів прийняття рішень у своїх країнах.
 
👉Панельна дискусія “Посилення співробітництва та інтеграції компаній ЄС та України в європейські ланцюги вартості”, у ході якої говорили про кращу інтеграцію співпраці між підприємствами ЄС у Дунайському регіоні, використовуючи кластери як фасилітаторів цієї співпраці.
 
Подія була організована головуючою Україною спільно зі Словаччиною, Європейською Комісією та Дунайським контактним пунктом за підтримки Ukrainian Institute for International Politics та Hanns Seidel Stiftung Ukraine.